LICEUL TEHNOLOGIC “VALERIU BRANIȘTE” LUGOJ

FILIERA TEHNOLOGICĂ

LICEUL TEHNOLOGIC “VALERIU BRANIȘTE” LUGOJ

Adresa: Str. Gheorghe Doja, Nr.41, Lugoj, Timis, 305500
Telefon: 0256/352714, 0256/357714
Website: www.liceulvaleriubraniste.ro
Email: valeriu_braniste@yahoo.com                                                        Facebook:  https://www.facebook.com/colegiultehnic.valeriubraniste        Program activitate institutie: 8,00-21,00 ( activitate scolara), 7,30-15,30 ( activitate servicii secretariat, contabilitate, administrativ)


OFERTA EDUCAȚIONALĂ
PLAN DE ȘCOLARIZARE 2020-2021
FILIERĂ/PROFIL/ DOMENIU PREGĂTIRII DE BAZĂ/ SPECIALIZARENumăr de claseNumăr total locuriMedia ultimului admis 2019-2020Observații
Electronica si automatizari/Tehnician operator roboti industriali128Liceu zi, cod 149
Turism si alimentatie/ Tehnician in turism128Liceu zi, cod 150
Turism si alimentatie/ Tehnician in gastronomie128Liceu zi,
cod 150
Comert/Comerciant-vanzator128scoala profesionala, cod 597

Turism si alimentatie/Ospatar, chelner, vanzator in unitati de alimentatie128scoala profesionala, cod 599

Estetica si igiena corpului omenesc/Frizer-coafor-manichiurist-pedichiurist
128scoala profesionala, cod 630
Industrie textila si pielarie/Confectioner produse textile128scoala profesionala, cod 620


DOTĂRI ȘI RESURSE:


FILM DE PREZENTARE


PERFORMANȚE PRIN CARE SE DISTINGE UNITATEA

ACTIVITATI EXTRASCOLARE SI EXTRACURRICULARE

  1. Balul Bobocilor
  • Cupa Justiţiei
  • Starea de bine
  • Târgul de Crăciun
  • Ziua Europeană a Limbilor
  • Ziua Mondială a Turismului
  • Ziua Mondială a Alimentaţiei
  • Ziua Tehnicii de Calcul
  • Ziua Mondială a Calităţii
  1. Ziua Mondială a Munţilor
  1. Ziua Mondială a Standardizării
  1. Ziua Învăţării Nonformale
  1. Ziua Mondială a Sănătăţii Mentale
  1. Ziua Ştefetei
  1. Ziua Internaţională a Non Violenţei
  1. Ziua Naţională a României
  1. Ziua Principatelor Române
  1. Ziua Internaţională a Comunicării
  1. Ziua Internaţională de Comemorare a victimelor Holocaustului
  • Valentin’s Day
  • Ziua Europeană Împotriva Traficului de Fiinţe Umane
  • Ziua Internaţională a Contabilului
  • Ziua Europei
  • Ziua Latinităţii
  • Săptămâna Europeană a Sportului
  • Săptămăna Europeană a Regiunilor şi Oraşelor
  • Săptămâna Siguranţei pe Internet
  • Săptămâna Mondială a Antreprenoriatului

PROIECTE NATIONALE SI INTERNATIONALE

A. Proiecte nationale

Improving skills, increasing professional opportunities, 2020, https://twinspace.etwinning.net/114788/home

ESAP-SCOALA AMBASADOR al Parlamentului European, 2019, https://sites.google.com/site/ uniuneaeuropeanapentruelevi/

Olimpiada naţională de Tehnologii-Industria textilă şi pielărie, 2019, https://sites.google.com/site/industriatextilasipielarie2019 /

Justice has no gender, 2018, https://sites.google.com/site/justicehasnogenderltvb/home

Targul Firmelor de Exercitiu, 2018, https://sites.google.com/view/ targ-online-expovest/de-ce- targ-online

Concursul national pentru licee: EUROSCOLA, 2018  https://sites.google.com/s/ 0BzvUdUUnzX4ASzFESHRKN2trdFU/ p/ 0BzvUdUUnzX4AMEN5TDB0Q2dfWm8/ edit

B. Proiecte internationale

Internet of Things for new business ( Internet of Everything), Programul Erasmus+ KA202, 2018-2020, http://iot-ioe.eu/

Improving skills, increasing professional opportunities Programul Erasmus+KA102, 2018-2020, https://sites.google.com/site/skillsopportunities2018/

ROSE: Impreuna pentru succes şcolar, 2018-2022 Programul ROSE, runda 2  https://sites.google.com/siterose2ltvaleriubraniste2018/

Cross Border ROBO TECH, 2018 https://sites.google.com/site/ juniorrobotech2018/

Youth and training for successful career Erasmus+KA102, 2017-2019 https://sites.google.com/s/ 1ixqt-Xo7j_ exrjrqh2yNL8EW1KJK3pLe/p/ 1SvAMxKj5TgvMc0xgmVUWI4HEI1k7P CCH/edit

Yale Model-school should be a place where everyone likes to be Programul Erasmus+KA101, 2015-2017, https://sites.google.com/site/yalemodelerasmusproject/

Profesor format-elev motivat-progres scolar si personal asigurat Programul LLP-LdV-PLM, 2013-2015, https://sites.google.com/site/ profesorformatelevmotivat

Practical training in a real economic environment for the development of specific professional competences at a European level in the field of Tourism and Alimentation
Programul LLP-LdV-IPT, 2011-2013, https://sites.google.com/site/ branisteldv2011/

PREMII

Top premii in ultimii 10 ani:

2010, MENTIUNE, Vidac Marius, faza naţională, Olimpiada Tehnologii

2012, MENŢIUNE, Jucu Claudia, Oncea Ioan, Bocancea Ana Maria, faza naţională, Olimpiada Tehnologii

2012, Titlul de ŞCOALǍ EUROPEANǍ acordat şcolii de către Ministerul Educaţiei

2013, PREMIUL SPECIAL, Kovacs Roxana, faza naţională, Olimpiada Tehnologii

2013, MENŢIUNE SPECIALǍ, Maşniţă Vasile, faza naţională, Concurs Naţional de Chimie Petru Poni

2013, PREMIUL I, Bodnar Vasile Alexandru, Gala Mobilităţii ANPCDEFP

2014, PREMIUL SPECIAL, Gaşpar Alexandru, faya naţională, Concurs Ştiu şi Aplic

2014, PREMIUL II, Pop Lorena Andreea, Concurs Naţional Tehnic Textil Ingtex

2014, PREMIUL III, Moisă Iulian, Concurs Naţional Tehnic Textil Ingtex

2014, MENŢIUNE, Ţenche Flavius, MecArt

2015, PREMIUL I, Maşniţă Vasile, faza naţională, Concurs de Matematică A Haimovici

2015, PREMIUL SPECIAL, Consiliul Şcolar al Elevilor acordat de către ISJ Timiş

2016, PREMIUL SPECIAL, Murărescu Filip Mihai, faza natională, Olimpiada Tehnologii

2016, Titlul de ŞCOALĂ ANTREPRENORIALĂ, Junior Achievement Romania

2017, PREMIUL I, Santo Alexandru, Vasilichioaie George, faza naţională, Concursul Made for Europe

2017, PREMIUL II, Voaideş Mihai, faza naţională, Concursul Made for Europe

2018, Titlul de ŞCOALǍ EUROPEANǍ acordat şcolii de către Ministerul Educaţiei

2018, MENŢIUNE, Groza Estera, Laver Mihai, Loghin Alin, Novac Nicolae, Concurs Lider European

2018, PREMIUL SPECIAL, Costescu Cosmina, Bizău Daiana, Bacsi Monica, Concurs naţional A la une ( limba franceză)

2018, PREMIUL II, Simota Ovidiu, Novac Nicolas, faza naţională, Made for Europe

2018, PREMIUL II, Dunca Sebastian, Ilia Raul, transfrontalier, Concurs Junior ROBOTECH

2018, MENŢIUNE, Dunca Sebastian, Vlădulescu Răzvan, transfrontalier, Concurs Junior ROBOTECH

2018, PREMIUL I, Ilcău Armando, Vlădulescu Sebastian, transfrontalier, Concurs Junior ROBOTECH

2018, MENŢIUNE, Jurj Denisa, faza naţională, Concurs pe meserii: Industria textilă şi pielărie

2018, PREMIUL III, Buciuta Vasile, faza regională, Concurs HITECH ( limba engleză)

2018, MENŢIUNE, Zgriban Samuel, Santo Alexandru, faza regională, Concurs HITECH ( limba engleză)

2019, PREMIUL III, Florea Miriam Alexandra, faza naţională, Concurs pe meserii: Industria textilă şi pielărie

2019, MENŢIUNE, Jucu Andreea, faza europeană, Juvenes Translatores

2019, MENŢIUNE, Costescu Cosmina, faza naţională, Concursul Made for Europe

2019, MENŢIUNE, Predescu Laurenţiu, faza regională, Concurs HITECH ( limba engleză)

2019, PREMIUL II, Recalo Paul, faza naţională, Concurs de soft Grigore Moisil

2019, PREMIUL III, Mihăila Daniel, faza naţională, Concurs de soft Grigore Moisil

2019, MENŢIUNE, Ilia Raul, faza naţională, Concurs de soft Grigore Moisil