LICEUL TEORETIC “DAVID VONIGA” GIROC

FILIERA TEORETICĂ

Last Updated on February 22, 2022 by isjtadmin

LICEUL TEORETIC “DAVID VONIGA” GIROC

Adresa: Str. Trandafirilor, nr.59, Giroc
Telefon: 0256/395771
Website: www.liceulgiroc.ro
Email: scgiroc@yahoo.com 


OFERTA EDUCAȚIONALĂ
PLAN DE ȘCOLARIZARE 2022-2023
FILIERĂ/PROFIL/ DOMENIU PREGĂTIRII DE BAZĂ/ SPECIALIZARENumăr de claseNumăr total locuriMedia ultimului admis 2020-2021Observații
Științe Sociale128 6,87

PERFORMANȚE PRIN CARE SE DISTINGE UNITATEA

Deși liceul nostru este unul tânăr, putem spune că deja a devenit un reper pentru învățământul liceal din județul Timiș, procentul ridicat de promovabilitate la examenul de bacalaureat de 78% peste media județeană și mult peste media națională a încurajat absolventii claselor a VIII sa se îndrepte spre Giroc. Ne mândim cu faptul că un elev a obținut nota 10 la geografie, iar prima medie a depășit media 9. Astfel, în anul școlar 2019-2020 la liceul nostru, ultima medie de intrare a fost de 6,97, iar bobocii veniti la Giroc au venir dinspre scoli diferite precum: Colegiul Național Bănățean Timișoara, Colegiul Pedagogic Carmen Sylva Timișoara, Scoala Gimnaziala nr. 30 Timișoara, Scoala Gimnaziala nr. 27 Timișoara și altele. Daca v-am convins, vă așteptăm la LICEUL TEORETIC “DAVID VONIGA” GIROC.Tradiționala excursie a premianților, oferită celor mai merituoși elevi ai școlii noastre de către domnul primar dr. Iosif Ionel Toma, s-a desfășurat în perioada 8-11 iulie, în Austria. 40 de elevi – cei mai buni de la Liceul Teoretic ”David Voniga” Giroc și de la Școala Gimnazială ”Iosif Ciorogariu” Chișoda”- s-au bucurat de 4 zile pe meleaguri austriece, fiind răsplătiți pentru munca lor din timpul anului școlar.Prima ”oprire” a fost în capitala  valsului, Viena, care ne-a fermecat prin grandoare, prin edificiul gotic din inima orașului – catedrala Stephansdom- , prin măreția reședinței de vară a împărătesei Sissi, palatul Shonbrunn, dar care ne-a și emoționat prin micuții Koala  sau prin urșii Panda admirați la grădina zoologică din capitala Austriei.

 Cochetul și muzicalul oraș Salzburg a fost a  altă ”oprire” a noastră. Oraș baroc, pe străzile căruia ”respiri” muzica lui Mozart, Salzburgul impresionează prin rafinament și culoare, prin Palatul și grădinile Mirabell, prin traseele turistice care ne-au dus la casa compozitorului Wolfgang Amadeus Mozart, dar și prin delicioasele bomboane Mozartkugel, pe care le-am savurat și noi . J

     Boemul și extrem de fotogenicul Hallstatt ne-a fermecat probabil cel mai mult. Cea mai veche localitate încă locuită din Europa, inclusă în patrimoniul UNESCO, Hallstatt  cucerește prin impresionantul lac bine ”păzit” de munții Alpi, prin străduțe înguste și case colorate cu flori la balcoane și prin peisaje de poveste.

Hai să vorbim despre școală, despre copilărie și adolescență, despre ce mult înseamnă să fii elev, să fii copil la orice vârstă.
… „Să clădești” învățând, să citești „cântând” ,să contruiești „castele de speranță”,să iți îndeplinești „vise” ,să crezi în „basme și povești”, să simți ,,zâmbind”… să atingi cerul și marea.
… pe cărarea științei și a inimii să-ți realizezi dorința de a fi ceva… sau cineva când „vei fi mare” – doctor, florar, actor, scriitor, aviator…
Acum, aici, în liceul nostru, în Liceul Teoretic „David Voniga” Giroc toate acestea prind viață… totul este posibil!